Zemská atmosféra

 Atmosféra je plynný obal Zeme, rozprestiera sa od povrchu Zeme až po kozmický priestor. Je nevyhnutnou podmienkou pre život, pretvára žiarivú energiu slnka, reguluje rozdelenie vlahy a tepla na Zemi, ovplyvňuje vlastnosti a priestorové usporiadanie celej krajinnej sféry.

Atmosféra je objekt štúdia meteorológie a klimatológie.Klimatografia študuje klimatické pomery z geogr. Hľadiska. Sleduje vzťahy klímy a ostatných zložiek krajiny, priestorovú diferenciáciu klimat. Podmienok a význam klimy pre krajinu a tým pre ľudskú spoločnosť.

Atmosféra rotuje spolu s pevným zem. telesom a je nevyhnutnou podmienkou pre život. Filtruje slnečné žiarenie, riadi rozdelenie vlahy a tepla na Zemi.
Atmosféra je tvorená zmesou plynných, tekutých a tuhých častíc, ktorá sa nazýva vzduch.
Atmosféra je tvorená: dusík 70,01%
kyslík 20,95%
CO2 0,03%

Monzúny- sú to vzdušné prúdy, ktoré vznikajú v dôsledku nerovnomerného ohrievania pevnín a oceánov a počas roka menia svoj smer. V zime sa nad pevninou vytvára oblasť vysokého tlaku vzduchu, takže prúdenie smeruje z pevniny na oceán ako suchý a studený zimný monzún.

V lete sa nad pevninou vytvára oblasť nízkeho tlaku, a preto prídenie smeruje z oceánu na pevninu, ako vlahu prinášajúci letný monzún s veľkým významom pre poľnohospodárstvo. Najvýraznejšiu monzúnovú cirkuláciu má južná, juhovýchodná a východná Ázia.
Známe sú tiež brízy, akoby monzúny v malom. Cez slnečný deň vanie bríza z chladnejšieho mora (jazera) na vyhriate pobrežie ako morský vánok. V noci má bríza opačný smer ako pobrežný vánok.

 

Tlaková výš (anticyklóna) - Počasie je jasné, suché, teplé, bez zrážok. V zime pri tlakovej níži mrzne.

Tlaková níž (cyklóna) - Počasie je vlhké, so zrážkami, oblačné. V zime pri tlakovej níži sneží alebo prší.

Vietor prúdi z miesta s vysokým tlakom na miesto s nízkym tlakom.

 

 

 

 Podmieňuje ju sústavné pôsobenie klimatotvorných činiteľov:

1) Geografická šírka- s jej zmenou od rovníka k pólom klesá množstvo slnečného žiarenia(v kJ)
2) Rozloženie pevnín a oceánov- a vzdialenosť od nich, čiže stupeň kontinentality alebo oceanity
3) Všeobecná cirkulácia vzduchu v troposfére- premiestňovanie sa teplých a studených vzduchových hmôt na veľké vzdialenosti, ktorých smer pohybu ovplyvňuje Coriolisova sila
4) Morské prúdy- teplé a studené
5) Nadmorská výška- s jej zväčšovaním klesá teplota v priemere o 0,6ºC na 100 m
6) Charakter zemského povrchu- napr. rozloženie horských pásiem, rôzna orientácia georeliéfu voči Slnku, pôda a jej farba a vlhkosť, vegetačná a snehová pokrývka
7) Činnosť človeka- ovplyvňuje klímu nielen regionálne, ale už aj globálne

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode